Noworodek nie chce spać

Co zrobić kiedy noworodek nie chce spać? Każdy noworodek potrzebuje w pierwszych tygodniach życia 3 rzeczy: snu, jedzenia oraz czystej pieluchy. Nie bez powodu mówi się, że pierwsze 3 miesiące dziecka to tzw. czwarty trymestr. Wtedy maluch potrzebuje przede wszystkim bliskości rodzica, ciepła, słuchania bicia serca mamy czyli tego wszystkiego co miał przez ostatnie 9 mc-y w brzuchu.

Noworodek nie che spać
fot. Freepik – Noworodek nie chce spać

Ile śpi noworodek? Tyle ile potrzebuje. Z reguły daje jasne sygnały, że jest zmęczony (pocieranie oczu, ziewanie, rozdrażnienie). Wtedy musimy zaspokoić jego potrzebę snu.

 • Mówi się, że noworodki przesypiają od 16 do 20 godzin na dobę. Zmienia się to wraz z wiekiem. Maluch nie rozróżnia jeszcze dnia od nocy. Zmieni się to z czasem.
 • 3 miesięczne dziecko będzie miało coraz dłuższe fazy czuwania w dzień. Ogólny czas snu skróci się co około 15-16 godzin na dobę.
 • Półroczne dziecko zmniejsza ilość drzemek do 2-3 dziennie. Jego rytm dnia może być już stały. Zaczyna być coraz bardziej aktywny i poznaje świat.
 • Roczne dziecko ma już zwykle tylko jedną drzemkę w dzień, a jego czas snu to około 12 godzin w nocy i około 2 godzin w dzień. Zwykle odróżnia dzień od nocy.
Noworodek nie chce zasnąć
fot. Freepik – Śpiące niemowle

Należy również pamiętać, że każde dziecko jest inne. Normy nie są przyjęte jako konieczne dla wszystkich dzieci, są tylko poglądowe. Małe odchyły nie powinny wzbudzać niepokoju. Trzeba bacznie obserwować i poznać swoje dziecko, a wszelkie wątpliwości rozwiać ze specjalistami.

Przesypianie odpowiedniego czasu jest bardzo ważne ponieważ:

 • Mózg podczas snu się regeneruje (porządkuje i utrwala informacje zbierane w ciągu dnia)
 • Podczas snu dzieci rosną (wydziela się hormon wzrostu, za który odpowiada przysadka mózgowa)
 • Podczas snu mózg uczy się (czyli lepiej przyswaja informacje i ma lepszą pamięć)

Co sprawia, że dzieci mają problem ze snem i zasypianiem?

Należy zauważyć różnicę, jaką są fazy snu u dzieci i dorosłych. Jest ona nieznaczna. Dzieci mają dwie fazy snu: głęboką (non-rem) i płytką (rem). Występują one po sobie kilkakrotnie. Po każdym cyklu następuje delikatne wybudzenie dziecka, jednak nie zawsze oznacza to końca snu. Czasem maluch tylko zmieni pozycję i zaśnie ponownie.

Nocne pobudki są normalne i fizjologiczne. Małe dzieci budzą się, gdy są głodne. Innym powodem pobudek jest skontrolowanie tego co dzieje się dookoła, odpowiada za to gen przetrwania. To normalne i nie powinno być powodem do zmartwień.

Problemów z zaśnięciem z kolei może być kilka:

 • mokra pieluszka
 • głód
 • hałas
 • ostre światło
 • ząbkowanie
 • przebodźcowanie

Należy wykluczyć te elementy podczas wieczornego usypiania, aby mieć pewność spokojnego snu.

Rozbudzenie w nocy może mieć również inne przyczyny. U starszych dzieci (3-7) zaobserwowano lęki nocne, często mylone z koszmarami sennymi. Dziecko wybudza się, krzyczy, płacze i nie można go uspokoić. Nie poznaje rodziców, nie ma z nim kontaktu, a rano niczego nie pamięta. Są to epizody występujące sporadycznie, jednak mogą utrudnić funkcjonowanie całej rodziny. Są wyczerpujące, mogą trwać nawet 30 minut i mijają wraz z wiekiem.

Noworodek nie chce spać, biały szum na ratuenk

Sposobem na ukojenie niemowlaka jak i starszego dziecka jest biały szum, czyli taki jaki dziecko słyszy w łonie matki. Jest uspokajający, łagodny i bardzo pomaga w trudnych chwilach. Może to być szum suszarki, morza lub inny łagodny dźwięk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które go zawierają np. misie przytulanki. Dostępne są także specjalne aplikacje imitujące szum lub gotowe dźwięki na YouTubie. Wystarczy wybrać ten, przy którym nasze dziecko będzie spokojne. Można również użyć przedmiotów, które mamy w domu, np. suszarka lub odkurzacz.

Noworodek nie chce spać? Biały szum pomorze przy usypianiu
fot. Freepik – Biały szum

Sen dziecka jest ważnym elementem już od narodzin. W łonie matki dziecko samo regulowało sobię rytm dobowy. Od narodzin rodzice muszą mu w tym pomóc. Na pewno środowisko zbliżone do tego w brzuchu będzie nieocenionym pomocnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *