Przeziębienie u niemowlaka

Przeziębienie u niemowlaka to dość powszechny temat szczególnie w porze jesienno – zimowej. Pokasływanie, kichanie, czy też ulewanie u kilkutygodniowego maluszka to nic groźnego. Jednak często bywa ono mylone z objawami groźniejszych chorób. Mimo wszystko, tego typu czynniki są na szczęście tylko niegroźnymi aspektami przeziębienia. Szczególnie ulewanie jest elementem, który powszechnie występuje u niemowląt i nie należy kojarzyć go z jakąkolwiek groźniejszą chorobą.

Fot. Joanna Malinowska / freestocks.org

Przeziębiony noworodek

Na początku warto zapoznać się z objawami, które zazwyczaj stanowią, iż noworodek jest przeziębiony. Są to: katar, kaszel, stany podgorączkowe, właściwa już gorączka, wymioty, czy też biegunka. Jako rodzic na początku należy zapoznać się z tym, czy przeziębione dziecko gorączkuje, gdyż w niektórych sytuacjach, kiedy to gorączka nie występuje, jako jeden z objawów, warto zastosować znacznie skuteczne sposoby leczenia domowego. Jednak, gdy dziecko wykazuje swą apatyczność, nie jest w stanie spać, jego temperatura ciała podnosi się, a noworodek nie wykazuje chęci ssania, należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty. Warto wiedzieć, że w takim przypadku również zwykły i niepozorny objaw, jakim jest katar może przerodzić się w coś poważniejszego, np. zapalenie płuc.

Przeziębienie u niemowlaka

W zależności od wieku maluszka stosuje się różne sposoby domowego leczenia. Pragniemy państwu zestawić kilka opcji, które warto wykorzystać podczas domowego leczenie niemowlaka. Są to:

  • Kuracja, którą stosuje się od urodzenia maluszka jest kuracją maścią majerankową. Jeśli twój noworodek nieustannie męczy się z katarem, który powoduje obrzęk śluzówki to ten, jako jeden z domowych sposobów będzie odpowiedni. Aplikowanie maści majerankowej przede wszystkim powoduje zredukowanie obrzęku śluzówki w postaci jego zmniejszenia, a także znacznie usprawnia oddychanie dziecka, które jeszcze przed chwilą trudniło się tym z powodu nadmiernego kataru. Co ważne, maść nie należy aplikować bezpośrednio do noska maluszka, lecz na skórę, która znajduje się pod nim.
  • Kuracja, którą stosuje się powyżej trzeciego miesiąca życia niemowlęcia to kuracja maścią rozgrzewającą. Ten domowy sposób leczenia również pomaga maluszkowi na problemy z katarem, czy też skutkiem kataru, jakim jest problem z oddychaniem. Aplikując ten rodzaj maści poprzez m. in. poklepywanie plecków maluszka usprawniamy odrywania się śluzu od ścianek oskrzeli. Maść rozgrzewająca służy przede wszystkim przed chwilą wspomnianym zabiegom oraz rozcieraniu jej na powierzchni klatki piersiowej niemowlęcia. Stosuje się ją bezpośrednio na skórę dziecka.
  • Kuracja, której stosowanie zaleca się powyżej szóstego miesiąca życia niemowlęcia to kuracja herbatką z lipy. Gdy dziecko trudni się stanem podgorączkowym warto stosować herbatkę z lipy, gdyż dzięki swym właściwościami powoduje ona obniżenie temperatury oraz działa napotnie. Ponadto można stosować ją również przy kuracji lekami przeciwgorączkowymi, jako preparat uzupełniający.

Przeziębienie, jak nie zarazić niemowlaka?

Gdy któryś z rodziców wykazuje objawy przeziębienia, przede wszystkim nie należy tego bagatelizować. Co więcej, od razu należy zadbać o odpowiednie leczenie swojego przeziębienia, by nie przeszło ono na naszego maluszka. W sytuacji kiedy jedno z rodziców jest przeziębione, najlepiej zadbać o to, by większość czynności związanych z pielęgnacją dziecka przeszła w dłonie rodzica, który jest zdrowy. Należy również bardzo ostrożnie dbać o higienę związaną z bezpośrednim kontaktem z niemowlęciem. Przy karmieniu piersią przeziębiona mama może wyposażyć się przedwcześnie w odpowiednią maseczkę jednorazową w aptece, która zapobiegnie niechcianemu oraz nieprzewidzianemu kichnięciu, czy kaszlnięciu w stronę maluszka. Przed każdym kontaktem z dzieckiem po kichnięciu, czy kaszlnięciu należy dokładnie umyć dłonie, najlepiej specjalistycznym, antybakteryjnym mydłem. Natomiast, pomieszczenie, w którym znajduje się dziecko wietrzyć kilka razy w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *