Przeziębienie w ciąży

Ciąża to dla każdej kobiety czas szczególny. Jest to także czas, w którym każda przyszła matka musi dbać o swoje zdrowie wyjątkowo, gdyż ma ono bezpośredni wpływ również i na zdrowie wyczekiwanego członka rodziny. Podczas trwania ciąży, układ immunologiczny nie działa na najwyższych obrotach, dlatego też ciężarne kobiety są bardziej narażone na różnego typu infekcje. Jedną z najczęściej spotykanych infekcji jest przeziębienie, które – wbrew pozorom – może stanowić niebezpieczeństwo dla rozwijającego się dziecka.

Fot. Designed by bearfotos / Freepik / przeziębienie w ciąży

Przeziębienie na początku ciąży

Początek ciąży, a zwłaszcza cały jej pierwszy trymestr to czas kiedy dziecko intensywnie się rozwija i jest szczególnie narażone na wszelkie czynniki teratogenne – czyli takie, które powodować mogą wady wrodzone.

Zwykłe przeziębienie, którego objawy obejmują: zapchany nos, kichanie, umiarkowane osłabienie oraz kaszel – nie powinno stanowić niebezpieczeństwa ani dla zdrowia matki, ani dla zdrowia dziecka. Zagrożenie może jednak zjawić się w momencie, w którym pojawia się gorączka – zwłaszcza wysoka. Dowiedziono, że podczas trwania pierwszego trymestru ciąży, wskazująca na gorączkę podwyższona temperatura ciała może powodować wady wrodzone dziecka.

Dlatego też tak istotne jest bycie świadomą tego, w jaki sposób można zapobiegać pojawianiu się przeziębień w trakcie trwania ciąży. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu prowadzenie zdrowego stylu życia, który powinien obejmować między innymi: odpowiednią ilość snu, odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczną.

Przeziębienie w ciąży, leki – co można brać?

Ze względu na fakt, iż przeziębienie jest chorobą wirusową, a nie bakteryjną – w przypadku leczenia tej dolegliwości nie ma obaw, że niezbędnym lekarstwem okażą się antybiotyki. W przypadku zwykłego przeziębienia zaleca się pamiętać o odpowiednim odżywianiu oraz nawadnianiu organizmu w postaci 12-15 szklanek wody dziennie.

Przyjmowanie jakichkolwiek leków podczas pierwszych dwunastu tygodni ciąży jest niewskazane. Po upływie tego okresu, za bezpieczny uważa się paracetamol, a także wszelkiego typu remedia naturalne w postaci: wcieranego w klatkę piersiową lub skroń mentolu, witaminy C czy inhalacji parowych.

Mimo istnienia respektowanych zbiorów danych – jak Laktacyjny Leksykon Leków – dotyczących bezpiecznego przyjmowania lekarstw w trakcie ciąży i po niej – trzeba pamiętać, że każdą decyzję o zażywaniu leków należy konsultować z lekarzem. Tylko w taki sposób można zapewnić pewne bezpieczeństwo dla siebie i swojego dziecka.

Przeziębienie w ciąży a dziecko – co trzeba wiedzieć?

Zagrożenie dla zdrowia dziecka nie musi stanowić każde, najmniejsze nawet przeziębienie. Niebezpieczeństwo natomiast stanowi występująca wraz z nim gorączka, która w przypadku pojawienia się w pierwszym trymestrze lub po 28 tygodniu ciąży – może powodować wady wrodzone dziecka, jak deformacje twarzy czy wrodzone choroby serca.

Ciąża to czas, który często decyduje o całej przyszłości nowonarodzonego dziecka. Warto więc zadbać, by był to okres, w którym zdrowiu kobiety nic nie zagraża. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów – nawet jeśli jest to tylko przeziębienie – warto zaczerpnąć porady lekarza prowadzącego, ponieważ gdy w grę wchodzi zdrowie i życie dziecka – zdecydowanie nie należy ryzykować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *